Derby på Lundavallen på fredagskvällen när Östervåla IF och Heby AIF:s andralag möttes.
När lagen möttes på Tegelvallen i början av juni vann Haif med 1-0 inför 26 åskådare. Då blev Mathys Bugirimfura matchvinnare för hemmalaget, en spelare som sedan lämnade klubben.
Östervåla IF lämnade senast walk over mot serieettan Skokloster IF och Haif vann derbyt mot Runhällens BoIS med 3-0.
I tabellen var Haif elva poäng bättre före kvällens match. Noteras kan att hemmalagets Joel Taub är avstängd efter tre gula kort.
På Lundavallen tog Heby AIF ledningen med 1-0 genom Omar Hassan men Östervåla IF vände på steken innan paussignalen.
Först kvitterade Axel Härgestam och Rasmus Boman satte 2-1.
I andra halvlek var det Heby AIF:s tur att vända på siffrorna. Theodor Norgren kvitterade till 2-2.
Oliver Edberg gav Haifen ledningen och Kalle Karlsson ökade på till 4-2. Det var inte nog med det för Abdulrazzaq Tareq Shbib satte 5-2 innan Östervåla IF fastställde slutresultatet som registrerades som ett självmål.
– Vi bjuder bort för mycket. Det är enkla misstag mot ett lag där en del spelare har gjort division 4-matcher. De har mera fart än vad vi har. Det är inte orättvist att de vinner men hade vi minimerat misstagen och inte slarvat så hade det varit jämnare. Det var ofokuserat idag, säger Kim Wiktorsson i Östervåla IF.
– Första halvlek är inte bra från vår sida efter att vi hade gjort vårt ledningsmål. Vi sjönk ner i deras tempo och de chanser vi hade gjorde deras målvakt sjuka räddningar på. Andra halvlek är jag väldigt nöjd med, då gjorde spelarna det vi pratat om innan. Det här var en väldigt skön fredagskväll, säger Ameer Qarawaloos i Heby AIF.
Återstående matcher för Östervåla IF är Hagby IK på bortaplan 27 september och IK Nordia hemma på Lundavallen 3 oktober i sista omgången.
Heby AIF:s andralag spelar borta mot IK Nordia 27 september och avslutar med ett derby på Tegelvallen mot JVFF 4 oktober.
Laguppställningar på Lundavallen i derbyt.
Östervåla IF
1 Simon Nilsson
2 Melker Brodén
3 Anton Rönn
4 Peter Jansson Pettersson
5 Dennis Höglund
6 Jim Carlsson
8 Natthakit Rabsombat
10 Axel Härgestam
11 Eddie Elvingsson
16 Ataklti Teklehaimanot
17 Lucas Ahlberg
18 Walter Wihlborg
19 Nils Lindén
20 Daniel Hedgilow
21 Rasmus Boman (K)
Heby AIF:s andralag
2 Hossein Qrawlus
3 Rikard Larsson
4 Theodor Norgren
5 Noah Ferrari
6 Hannes Stålhand Ahlin
7 Omar Hassan
8 Knut Blomster
9 Seif Malik
10 Ludvig Nilsson
11 Karl Karlsson
12 Egon Lind (K)
15 Ameer Qarawaloos
17 Oliver Edberg
20 Abdulrazzaq Tareq Shbib
31 Johan Namerius
ÖIF: Peter Jansson Pettersson Haif: Omar Hassan
ÖIF: Rasmus Boman Haif: Theodor Norgren
ÖIF: Jim Carlsson Haif: Oliver Edberg




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 