Har man spelat 400 A-lagsmatcher för sin klubb då är man etta på Heta Listan.
Blir man matchhjälte förmodligen för första gången i en lång karriär är man också med på listan.
Varje måndag under säsongen presenteras listan och tre mål kommer troligen att räcka för att ta en plats.
En lista som innehåller spelare, lag, tränare, arenor och lite till som har med lokal fotboll i Sala och Heby kommuner att göra.
✔️ 1. (ny) Andreas “Nisse” Nilsson Ransta IK.
Det är självklart att NISSE ligger etta på veckans lista. 400 A-lagsmatcher i Ransta IK:s matchdräkt är fantastiskt.
Den gångna helgen spelade han två matcher på Mullevi. Först fick han vara med och vinna med sitt Ransta IK i femman och efter det en veteranmatch mot Heby AIF.
Naturligtvis hyllades Andreas “Nisse” Nilsson av sin klubb men om det är slutspelat får vi väl se för han håller några år till.
✔️ 2. (3) Östervåla IF:s damjuniorer.
ÖIF:s damjuniorer avancerade en placering på veckans lista.
Förra veckan vann de stort mot Enköpings SK, 8-1. Den här veckan var IFK Mariehamn från Åland på besök och det slutade också med stora siffror, 7-1.
Serieledning för Östervålatjejerna i A-slutspelet med två matcher kvar. Lova Karlsson i delad ledning i skytteligan med fem mål.
✔️ 3. (4) Åkra FC.
Även Åkra FC avancerar en plats på listan. Ny seger i helgen och de har vunnit sju av de senaste spelade åtta matcherna. Förlusten kom mot Norrby SK.
Åkra FC har fortfarande chans på tredjeplatsen men de har svårast tänkbara motstånd kvar: Tvåan Elastico FC hemma på Lärkan och i sista omgången serieledaren Diaspora IF.
✔️ 4. (ny) Morgongåva SK.
Morgongåva SK har vaknat till ordentligt. Andra raka segern och MSK tog sig över nedflyttningsstrecket.
Det var dramatiskt på Ramsjövallen och Upplands-Ekeby IF kvitterade i 83:e och tog ledningen två minuter senare.
Då vaknade Morgongåva SK och vände rejält. De gjorde 3-3 i minut 86. I minut 89 tog de ledningen med 4-3 och spikade igen med att göra 5-3 i femte övertidsminuten.
✔️ 5. (ny) Kim Wictorsson.
Kim Wictorsson blev matchhjälte när Östervåla IF:s andralag lämnade jumboplatsen i den sista serieomgången. På Harg-Östhammars IF:s andralags hemmaplan vann ÖIF med 2-1.
Det stod 1-1 med en kvart kvar och tränaren fick ikläda sig hjälterollen med att sätta segermålet.
38-årige Kim, som oftast vaktar kassen, berättar att det var första gången han kan titulera sig matchhjälte.
– Ja, det har nog aldrig hänt. Möjligtvis som pojklagsspelare i Tärnsjö IF. Jag tror det var vid en straffläggning.
På väg in: Tremålsskyttar.
Ut från listan: Runhällens BoIS, Sala FF och Leo Elfström.




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

