Efter segrarna mot Skyttorps IF (4-1) och Upplands-Ekeby IF (5-3) såg det riktigt ljust ut för Morgongåva SK.
Men förlusten senast, 2-4 mot Gimos andralag, ställde till det.
– Det kändes som att vi var på gång vid 2-2 men vi tafflar till det i eget straffområde. Det är jämnt spelmässigt men vi har inte udden framåt, sa tränare Björn Skoglöv till Sala-Heby Fotboll.
Nu återstår det en omgång av division 6 norra Uppland och MSK har avgörandet i egna händer när de hemma möter Vattholma IS:s andralag.
MSK ligger precis ovanför nedflyttningsstrecket, på samma poäng som Harg-Östhammar FF under strecket.
Men MSK har 16 mål bättre målskillnad vilket betyder att en seger hemma mot jumbon Vattholma med alla sannolikhet räcker för nytt kontrakt.
Samtidigt som MSK möter Vattholma (11.00) ska Harg-Östhammar ta sig an Upplands-Ekeby – som inte har något att spela för.
När MSK mötte Vattholma i juni vann Uppsalaklubben med 1-0.
MSK har två spelare avstängda, Cornelis Myhr och Leo Elfström.
✔️ Sista omgången, lördag 11.00.
Morgongåva SK-Vattholma IF 2.
Films SK-Börje SK 2.
Österlövsta FF-Månkarbo IF 2.
IK Hinden-Gimo IF 2.
Harg-Östhammar FF-Upplands-Ekeby IF
Ullfors IK-Skyttorps IF.




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

