Bollen studsar inte Sala FF juniorers väg i år.
Visst, de har åkt på några riktiga smällar, men när de håller jämna steg har de oftast förlorat.
På lördagen blev det 1-2 (0-0) borta mot topplaget Nacka FC.
– Laget gör en fantastisk prestation och kan åka hem med höga huvuden. Denna prestation är ytterligare ett bevis på att vi som lag har utvecklats oerhört under året och skapar många fina chanser och står upp i försvarspelet, säger tränare Magnus Reuterwall.
SFF spelar för första gången på många år med ett juniorlag i en regional serie och det har stundtals varit en tuff säsong.
Men denna lördag var det ett ganska glatt gäng SFF-are.
– Det är riktigt imponerade ledare som åker hem ikväll.
Första halvlek är jämn och SFF spelar en offensiv och positiv fotboll.
– Tyvärr får vi någon skada och tvingas göra några justeringar men går av planen med 0-0. Ett rättvist resultat efter första halvlek.
I andra halvlek försöker Nacka öka tempot men SFF fortsätter att sätta en kompakt och kollektiv press vilket göra att de vinner ännu mer boll på mittplan och kan etablera fina anfall.
I den 67:e minuten får SFF en hörna som Abdulqadir Mohamud når högst på.
– Han nickar en otroligt fin nick som målvakten räddar. Där dyker Silas (Thornell) upp och stöter in returen och vi har 1-0.
Dock blir glädjen åter kortvarig, strax efter 1-0 släpper SFF in en hörna och efter ytterligare tio minuter senare gör Nacka mål på en hörna igen.
– Känns tungt då matchen verkligen står och väger, säger Reuterwall.
Sista tio minuterna skapar SFF flera heta chanser utan att få in bollen.
– I den sista minuten så får vi en hörna som Oliver (Struwe) når högst på och nickar bollen i stolpen och sedan kommer bollen ner till Abdulqadir som har öppet mål men blir dragen i tröjan. Otroligt att det inte blir straff och strax efter blåser domaren av matchen. En solklar straff. Oturen fortsätter att stirra oss i ansiktet, säger Reuterwall som vill berömma hela laget.
– Hatten av för killarna!
Sala FF avslutar en lång säsong med hemmamatch nästkommande söndag. Då kommer Tullinge Triangel Pojkar på besök – matchstart klockan 13.00.
– Vi kommer närmare och närmare en seger och kan den månne komma på
söndag? säger Magnus Reuterwall.
✔️ Så här spelade SFF.
1 Alexander Frej (MV)
2 Viggo Ågren
4 Olle Ekendahl
5 Alvar Gullberg (K)
8 Charlie Holm
9 Max Reuterwall
15 Oliver Struwe
16 Otto de Beer
17 Abdulrahman Alhoushan
19 Viktor Bergh
33 Abdulqadir Mohamud
Ersättare
11 Merhawi Feshazian
12 Emil Reuterwall
18 Silas Thornell
20 William James Burge




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

