Andra luckan i kalendern och precis som igår är det en junior.
Alvar Gullberg har spelat i Sala FF:s juniorlag som hade en tuff säsong i seriespelet. I P17 division 1 vann de en match och kryssade i en. Det blev hela 24 förluster.
Alvar spelade i 23 av seriematcherna och han är också registrerad för åtta matcher för klubbens A-lag i division 6.
Det blev alltså 31 seriematcher för försvarsspelaren.
Magnus Reuterwall tränare i Sala FF:s juniorlag säger så här om sin spelare.
– Alvar är en kraftfull och brytningssäker spelare med god spelförståelse som sprider energi till sina medspelare genom sin beslutsamhet på planen.
Berätta lite om dig själv. Hur gammal är du och var bor du? Jobbar du eller är det plugget som gäller och vad gör du då?
– Jag är 17 år gammal och bor i Sala. Just nu så går jag i tvåan på gymnasiet på ekonomilinjen, säger Alvar.
Vilken är din moderklubb och har du spelat i andra klubbar än din nuvarande?
– Min moderklubb är Sala FF men har också spelat i Grällsta IF.
Vilken är favoritpositionen i startelvan?
– Min favoritposition är mittback eller defensiv mittfältare.
Vad är det bästa med din klubb?
– Att jag alltid har haft bra och engagerade tränare under alla år i Sala FF.
Vad kunde vara bättre i din klubb?
– Bättre träningsmöjligheter på vintern.
Hur har din fotbollskarriär varit hittills och vad vill du med resten av karriären innan skorna åker upp på hyllan?
– Jag började min karriär i Sala FF när jag var liten. För att sedan flytta ut och spela i Grällsta IF i några år och för två år sen kom jag tillbaka till Sala FF. Det jag vill göra är att utvecklas så mycket som möjligt och även bidra till U19 och A-laget.
Vilken är den största fotbollshändelsen för dig den senaste säsongen?
– Jag skulle säga vår första vinst i P17 division 1 mot Nyköping. När jag fixade en straff i slutminuterna av matchen som Elis Karlsson satte.
Vilket är ditt favoritlag i fotboll i hela världen förutom ditt eget förstås?
– Manchester United.
Vad har du för drömmar inom den lokala fotbollen både för dig själv och laget du spelar i?
– Drömmen är att jag bidrar till en hög placering i U19-serien och att hjälpa A-laget. För klubben jag spelar i så är drömmen en hög placering i U19 och att A-laget går upp i division 5.
Hur högt tror du att vi kan nå i den lokala fotbollen. Vi har herrlag som bäst i fyran och damlag i tvåan. Kommer vi högre?
– Jag tror absolut att vi skulle kunna nå högre med den lokala fotbollen.
Vad gör du på fritiden förutom fotboll?
– När jag inte är på fotbollsplanen så spelar jag golf och hänger med kompisar.
Det är snart jul och hur firar du den eller är det inget för dig?
– Jag ska fira jul med familjen här i Sala.
Vad är viktigast på ditt julbord?
– Köttbullar.
Det är många som läser det här och någon kanske vill ge dig en julklapp så vad önskar du själv i julklapp?
– En ny driver.
Om du skulle ge bort en julklapp till en lagkamrat eller ledare i ditt lag vem får den och vad får hen?
– Då skulle jag ge Olle Ekendahl en ny putter för den han har nu verkar inte fungera.
Vad skulle du utveckla i den lokala fotbollen om du fick spendera en miljon?
– Göra Lärkan till ett trevligare område.
Läser du artiklarna på vår sajt Sala-Heby Fotboll och tycker du i så fall att vi sköter oss.?
– Ja, brukar läsa för att det är kul att hänga med i den lokala fotbollen.
Nu är det bara två frågor kvar. Ska du spela Julcupen i Sala och kör du vidare nästa säsong i ditt lag?
– Jag har inga planer att spela Julcupen och jag ska spela kvar i Sala FF.
Till sist, har du något spännande att berätta om dig själv som ingen vet eller trodde?
– Jag är väldigt duktig på att simma, avslutar Alvar.




11 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

