Sala FF vann i söndags distriktsmästerskapen i futsal på hemmaplan.
Nu är det vardag igen och på lördagen var det seriematch i futsalettan när de borta mötte Romani FC Västerås.
Lika bra har det dock inte gått i seriespelet, inför matchen mot Romani FC låg Sala FF på nionde plats i en serie med elva lag. Hittills har det blivit två segrar, två oavgjorda och fyra förluster. Seriefemman Romani FC, ett lag som är fyra poäng bättre.
Vid seger för Sala FF skulle laget avancera två placeringar i tabellen och gå om både Hallstahammars SK och IFK Västerås.
Sala FF tog ledningen efter fyra minuter genom Ahmed Krdi men Romani FC kvitterade i samma minut.
Sedan rann det på med ytterligare fyra mål för Romani FC som gick till pausvila med ledning 5-1.
Romani FC gjorde 6-1 i andra halvlek innan Sala FF reducerade genom Habibullah Habibullah.
Hemmalaget gjorde sedan tre mål fram till 9-2 innan Sala FF vaknade till en stund: 3-9 av Mathys Bugirimfura, 4-9 genom Fetihi Feshazian och 5-9 fixade Ahmed Krdi.
Sista tre minuterna gjorde Romani FC ytterligare fyra mål och Sala FF reducerade en gång till genom Filados Bereket Tesfazgi.
En målrik match som slutade hela 13-6 till hemmalaget Romani FC.
– Det var ett riktigt bra futsallag vi mötte. När vi inte sätter defensiven mot ett sådant lag så blir det tufft, det är bara att komma igen, säger Joakim Skog, tränare i Sala FF.
En match återstår i säsongens futsalserie, den 8 februari mot Unga Kungsör FC på hemmaplan.
Sala FF:s trupp i Pettersbergsskolan.
23 Burak Ünsal (MV)
1 Oscar Andersson
2 Alexander Awet
5 Mathys Bugirimfura
8 Dijar Al (K)
9 Habibullah Habibullah
10 Ahmed Krdi
11 Musa Celik
12 Robin Nilsson
14 Khalid Abdi
15 Filados Bereket Tesfazgi
19 Fetihi Feshazian




9 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

