Derby på Tegelvallen i Heby – och första gången sedan 2022 som Tärnsjö IF och Harbo IF möttes i en tävlingsmatch.
Då var det division 6 och TIF vann serien efter att ha vunnit hemmaderbyt med 3-2 och spelat 2-2 på Marmorvallen
Den här gången vann division 5-laget HIF med 2-1 (0-1) efter en sen vändning.
– Det var rättvist, men hade vi gjort mål på alla alla bonusstraffar hade Harbo fått det svårt, säger Göran Olsson i TIF.
– Det håller jag med om. Tärnsjö gjorde det bra, de låg helt rätt i positionerna och gjorde det svårt för oss. Men vi borde ha gjort fler mål, påpekar HIF:s Kenta Larsson.
Det skiljer tre divisioner mellan lagen, HIF spelar i femman och TIF i åttan. Det betydde att Tärnsjö IF hade tre bonusstraffar och det blev mål på en av dessa.
– Vi hade behövt göra mål på alla. I första halvlek ligger vi rätt i positionerna och spelar bra i försvarsspelet. Det är jag nöjd med, säger Olsson.
TIF ledde i paus efter mål av Morgan Näslund. Den kom på lagets andra bonusstraff i den 42:a minuten.
Det var en halvlek där Harbo IF hade mycket boll, men skapade inte så mycket.
– Vi möter ett division 5-lag och med tanke på det är jag nöjd med de första 45 minuterna. Men matchen i torsdags satt i benen och det märktes i andra halvlek, säger Olsson.
Den tredje och sista bonusstraffen tog TIF i den 57:a minuten och för andra gången räddade Robin Mattsson.
Sen kom vändningen och regissör var HIF:s Dennis Gustafsson. Först 1-1 i den 81:a minuten och tre minuter senare kom 2-1.
– Första målet var riktigt snyggt. Det andra styrde nog TIF:s målvakt i mål efter ett inkast, säger Kenta Larsson.
Bäst i TIF var målvakten Peter Lööv, mittbacken Nisse Lindén och Kalle Karlsson.
– Kalle styr och ställer på mittfältet, säger Olsson.
I HIF räddade Robin Mattsson två straffar.
– Han hade inte så mycket mer att göra, men det var viktiga räddningar. Bra var även William Wictorsson, Dennis Gustafson, nye David Jonsson och Wilhelm Gyllensvahn, säger Kenta Larsson och fortsätter:
– Vi har gjort några riktigt bra matcher, men det är målskyttet som saknas. I dag gick det kanske lite långsamt, men det var mycket som blev bättre i andra halvlek. Som helhet en okej insats.
Nästa match för TIF spelas söndagen den 29 mars mot Järlåsa Vittinge FF på Tegelvallen.
Harbo IF matchar igen kommande lördag, då ska de möta division 4-laget Leksands IF i samband med klubbens träningsläger i Dalarna.
✔️ Så här spelade TIF.
20 Peter Lööv (MV)
3 Ragnar Gästgivars
4 Nils Lindén
5 Zeljko Abazovic
7 Natthakit Rabsombat
10 Karl Karlsson (K)
11 Noman Khan
13 Ronnie Karlsson
15 Joakim Carlén
18 Dennis Höglund
22 Morgan Näslund
Ersättare
20 Theo Axelsson (MV)
2 Waldemar Bertilsson
8 Conny Sedvall
9 Simon Åström
14 Melker Brodén
23 Mille Lindberg
✔️ Så här spelade HIF.
1 Robin Mattsson (MV)
2 Mikael Möller
7 Alessandro Sepulveda
8 William Wictorsson
10 Isac Sepulveda (K)
14 Wilhelm Gyllensvahn
15 Anestis Carl Efstathiou
16 Adam Edberg Hammenborg
17 Filip Livf
19 Joel Norgren
21 Kristoffer Fornander Lindesjöö
Ersättare
5 Edgar Sjöberg
6 David Jonsson
11 Hampus Ohlström
13 Andreas Holst
20 Dennis Gustafsson




8 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 
