Harbo IF hade den riktigt motigt på bortaplan mot Films SK.
Trots ledning i första halvlek så vände gästerna innan pausen och sedan drog de ifrån i den andra halvleken.
Hemmalagets segerorganisatör?
Kevin Boström som stod för fyra av de fem Filmsmålen.
– Han var duktig men vi var också dåliga och nu har vi kommit ner på jorden, säger Kent Larsson.
Nej, det var aldrig något snack om vilket lag som var mest hungrigt denna Kristi himmelsfärdsdag.
På Björkparken tog Films SK stopp på Harbo IF:s fina form med tre raka segrar.
Men det var Harbo IF som började piggast, i alla fall målmässigt.
Isak Sepulveda är stekhet för tillfället och han såg efter en halvtimes spel till att det stol 1-0 till Harbo IF.
Så långt var det en match som var ganska jämn men pendeln svängde när Films SK gjorde 1-1 på straff i minut 37 och bara fem minuter senare tog de över ledningen efter att Kevin Boström hittat rätt igen.
– Det var ingen underskattning från oss från start men hur längre matchen gick såg det nästan ut som så. Det böljade första 30 men efter det vinner vi inte en närkamp på hela matchen. Vi är trötta och sega och trea eller fyra på alla bollar. Det fanns inte där idag och vi gör enkla misstag.
I minut 69 och 78 blev det 3-1 och 4-1 till hemmalaget, innan Isak Sepulveda åter kunde göra mål, denna gången reducering på straff till 2-4.
Erik Boström skulle dock få sista ordet och kunde på sin egen straffretur slår in segersiffran 5-2 i minut 89.
– En match där inget funkar och ett exempel är i andra halvlek där vi har flera frisparkar som vi slår rätt på målvakten.
Var någon spelare bra trots den sömniga insatsen?
– Robin Mattsson i mål var bra och Leo Persson hoppade in och gjorde det bra. Annars var Mats Larsson bra innan matchen, man vet alltid vad man får av honom på bänken, han förbereder alltid snyggt, säger Kent Larsson.
Nästa match spelar Harbo IF den 24 maj på hemmaplan mot Enköping United FK.
Så spelade Harbo IF:
99
Robin Mattsson (MV)
4 Kristoffer Fornander Lindesjöö (K)
8 William Wictorsson
9 Dennis Gustafsson
10 Isac Sepulveda
11 Alexis von Roth
15 Anestis Carl Efstathiou
17 Filip Livf
18 Joel Norgren
22 Amani Byishimo
29 Wilhelm Gyllensvahn
Ersättare
5 Okubay Negash
6 Vigor Sjöberg
7 Leo Persson
Robin Mattsson
Leon Persson
Mats Larsson




6 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

