Etta?
Den är given!
Och det är en lista med fyra lag som kan vinna sina respektive serier.
Varje måndag under säsongen presenteras listan och tre mål kommer troligen att räcka för att ta en plats.
En lista som innehåller spelare, lag, tränare, arenor och lite till som har med lokal fotboll i Sala och Heby kommuner att göra.
✔️ 1. (2) Heby AIF:s båda lag.
Nu är Haifen mycket nära spel i division 3! Tvåan Sunnerstas andralag är visserligen bara tre poäng efter när fem matcher återstår, men de får som bekant inte ta steget upp. Till trean Procyon är det nio poäng och till fyran Gräsö Norrskedika elva poäng.
Dessutom är klubbens andralag nära serieseger i västra sjuan. När fem matcher återstår är de sex poäng före Bälinges andralag.
✔️ 2. (3) Tärnsjö IF.
Ingen bra match, men vad gör det när Tifen fixade tre poäng i söndags.
En seger som betyder att laget leder västra åttan med sju poäng före Vattholmas tredjelag med en match mer spelad. Fyra omgångar återstår och tre av dessa spelar Tifen hemma på Furuvallen.
✔️ 3. (4) Sala FF.
Det enda lokala seniorlaget som ännu inte har förlorat en match. Men det är en bit kvar innan de kan ropa hej och spel i femman nästa år.
Senast fick de jobba för de tre poängen i derbyt borta mot Västerfärnebo AIK.
✔️ 4. (ny) Åkra FC.
Salaklubben har smygit upp i toppen i Västmanlandsfemman. Senast blev det seger mot jumbon Hornafrik IF och i tabellen ligger Åkra FC på fjärde plats – två poäng efter tvåan Skiljebo SK med en match mindre spelad.
På lördag är det derby hemma mot Ransta IK!
✔️ 5. (ny) Axel Härgestam, Linda Johanesson och Ida Svahn.
En trio i Tärnsjö IF, Norrby SK och Norrby SK som gjorde tre, tre respektive fyra mål senast.
På väg in: Tremålsskyttar.
Ut från listan: Felizia Edström och Fotbollens dag




2 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

