Norrby SK spelade sin andra match på höstsäsongen på måndagskvällen.
Hemma på Norrbyliden tog de emot Skiljebo SK:s andralag som leder serien.
Det var samma motståndare Norrby SK mötte i höstpremiären och förlorade då med 3-5.
Skiljebo SK har bara förlorat en match och det var Norrby SK som vann den med 3-2 i seriepremiären.
Noteras kan att Skiljebo SK:s andralag bara hade släppt in nio mål hittills och Norrby SK har gjort sex av dem.
Det är endast fem lag i division 4 Västmanland så lagen möts tre gånger.
På Norrbyliden tog Norrby SK ledningen med 1-0 när det var spelat en knapp kvart. Målskytt Hilma Larsson.
Sedan presenterade sig tvåan och trean i skytteligan. Evelina Stenberg kvitterade och Louise Johansson gav Skiljebo SK ledningen med 2-1 som också blev halvtidsresultat.
I andra halvlek fick publiken se ytterligare tre mål och alla gjorde Skiljebo SK. Louise Johansson registrerades för ett hattrick. Seger för serieledaren med 5-1.
– Vi gör ingen bra match, vinner inga bollar. Vi bjuder på tre av målen men resultatet speglar inte riktigt matchen.
Skillnaden är att de sätter sina lägen och det gör inte vi. Men de är ett bättre lag än oss, säger Börje Persson tränare i NSK.
Var det någon som stack ut i laget?
– Ja, Ida Eriksson som slet och sprang mycket ikväll. Hon tog bort en av de duktiga spelarna i Skiljebo som blev utan mål
framåt idag, menar Börje i bilen på väg hem till Västerås och den obligatoriska varmkorven hade också intagits.
Nästa match spelar Norrby SK på bortaplan 13 september mot Arboga Södra.
Norrby SK:s trupp.
1 Evelina Bygg (MV)
2 Emy Sillén
3 Elsa Forsberg
4 Ida Eriksson
5 Linda Johannesson
8 Ebba Falk
10 Alma Björklund
12 Ida Svahn (K)
13 Tova Söderström
14 Hilma Larsson
18 Maja Valdemarsson
Ersättare
21 Elin Eriksson (MV)
6 Fanny Söderström
11 Veronika Berglund
15 Ellen Karén
17 Amanda Ericsson
20 Jasmine Hallström




2 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

