Det återstår sex matcher för Östervåla IF denna säsong i division 2 mellersta Svealand.
På onsdagskvällen tar laget emot Enköpings SK hemma på Lundavallen.
Ett Enköpings SK som förnärvarande ligger på nionde plats i tabellen.
Då är det ett utvilat ÖIF som kliver in på Lundavallen för att jaga revansch efter förlusten senast mot Slätta SK för den 29 augusti.
Med andra ord är det ett ÖIF som fått vila i nästan två veckor.
– De flesta spelarna är tillbaka från matchen senast, det är endast Johanna Lindén som tackat nej till morgondagens match, säger Egon Lind.
I vårmötet var det ESK som segrade med 3-2 i en match där Felizia Edström gjorde två straffmål.
Noteras kan att Enköpingslaget har haft en tuff höststart och har tre raka förluster med stora siffror och har släppt in 17 mål bakåt men bara gjort tre mål framåt på de tre senaste matcherna.
Vad vet ni om ESK?
– Sveriges närmaste stad enligt deras slogan. Vårt fokus ligger på oss själva, vi har jobbat mycket på avslut, säger Lind.
Matchstart är klockan 19.30 på Lundavallen i Östervåla och för att inte tappa allt för många poäng upp till tredjeplatsen är en seger nästan ett måste för hemmalaget.
✔️ Återstående matcher för ÖIF.
Onsdag, 19.30: Enköpings SK hemma.
Lördag, 15.00: IFK Stocksund borta.
19 september, 12.00: IK Sirius hemma.
27 september, 16.00: IK Frej Täby FF borta.
4 oktober, 16.00: Lindhagen FF borta.
10 oktober, 14.00: Islingby IK borta.




2 dagar sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

