Ameer Qarawaloos, Heby AIF. Foto: Carl-Henrik Rapp.


43 minuter sedan

Heby AIF:s andralag är nära seriesegern efter ny seger – “Vi gjorde säsongens sämsta halvlek”

Heby AIF:s andralag vann med uddamålet borta mot IK Nordia och tog ännu ett steg mot serieseger. Vinst med 3-2 (1-1)
– Nu inväntar vi resultatet för Bälinge IF:s andralag på eftermiddagen men det är roligare att bli seriesegrare hemma nästa helg annars, säger Ameer Qarawaloos i Haif.

 

Heby AIF:s andralag ledde den västra Upplandssjuan med sex poäng när tre omgångar återstår.

Nästjumbon IK Nordia var söndagens uppgift för Heby AIF. Ett lag som vunnit fyra av 15 matcher och som Haif besegrade hemma med 8-0 efter bland annat två mål av Karl Hemlin.

Enda hotet, Bälinge IF, spelar också på söndagen. Strax efter att Haif spelat klart sin match ska de hemma möta serietrean Fanna BK:s andralag,
Skulle Haif vinna sin match samtidigt som Bälinge tappade poäng är seriesegern säkrad.

På Skogsvallen i Grillby utanför Enköping tog hemmalaget ledningen med 1-0 efter en knapp kvart.
Heby AIF kvitterade genom Ali Qarawaloos fem minuter senare och det resultatet stod sig fram till paus.

– Det var nog den sämsta halvleken vi har gjort i år men vi fick också tre spelare skadade. Det var en fysisk match på en inte allt för fin plan, säger Ameer Qarawaloos i Heby AIF.

I början av andra halvlek tog Heby AIF ledningen genom unge Theodor Norgren assisterad av Kalle Hemlin.
Samma Kalle ökade sedan på till 3-1 för Haif.
Det blev dock lite oroligt med åtta minuter kvar av matchen. Efter slarv i Hebyförsvaret kunde IK Nordia reducera till 2-3.
Någon minut senare fick hemmalaget ett rött kort och Heby AIF:s andralag kunde hålla undan till en uddamålsseger.

– Vi snackade ihop i pausen och andra halvlek såg mycket bättre ut. Vi var lite slappa när de reducerade på slutet men det var aldrig oroligt. En viktig seger och vi väntar in Bälinges resultat på eftermiddagen men annars är det roligare att vinna nästa helg på hemmaplan, avslutar Qarawaloos.

Hela laget får beröm av Ameer med lite extra till Ali Qarawaloos, Kalle Hemlin, Max Ellström och Ludvig Nilsson.
Nämnas ska också de unga Theodor Norgren och Ignas Grigalauskas samt juniorerna Alvin Alriksson och Prince Kahwege Shekitabona.

Nu får Heby AIF:s andralag invänta resultatet från matchen Bälinge IF och Fanna BK som spelar söndag eftermiddag för att se om det blir serieseger idag, söndag.

Heby AIF:s andralag har två matcher kvar att spela i division 7 västra Uppland.
Hagby IK hemma på Tegelvallen den 28 september och derby på Runavallen mot Runhällens BoIS den 4 oktober.

Heby AIF:s trupp mot IK Nordia.
2 Hossein Qrawlus
3 Olle Johansson
5 Ignas Grigalauskas
6 Hannes Stålhand Ahlin
7 Seif Malik
8 Eddie Elvingsson
9 Ali Qarawaloos (K)
10 Alvin Alriksson
11 Ludvig Nilsson
12 Theodor Norgren
13 Egon Lind
15 Hussein Nouri
16 Karl Hemlin
17 Max Ellström
19 Prince Kahwege Shekitabona
31 Lukas Synnerfelt



Taggat:   

Ove Eriksson Ove Eriksson
Redaktör, skribent & krönikör

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@