Heby AIF efter 13-0-segern i sista matchen. Foto: Niclas Bergvall


10 timmar sedan

Heby AIF är även i år etta på den här listan

I fjol var Heby AIF etta på den här listan, men då räckte det inte för avancemang till division 3. I år är Haifen åter det lag som släppt in minst mål per match av seniorlagen i Sala och Heby kommuner.
Och då vet nu hur det gick!

 

Vilket lag hade det bästa försvarsspelet säsongen 2026?
Svaret blir Heby AIF!
I alla fall om vi går efter snittet på insläppta mål per match.
Haif släppte in 23 mål på 22 matcher när de vann Upplandsfyran. Det innebär ett snitt på 1,04 insläppta mål per match.

Haif var även i topp i fjol, då med ett snitt på 1,64 insläppta mål per match. Nu blev än bättre.
Tvåa på årets lista hamnar klubbens andralag som vann division 7 västra Uppland. De hamnade på 1,11 insläppta mål per match.

Även listans trea blev seriesegrare, Tärnsjö IF.
När de vann division 8 västra Uppland hade de ett snitt på 1,17 insläppta mål per match.
Även Åkra FC och Sala FF hamnade under två insläppta mål per match.

Längst ned på listan hittar vi Morgongåva SK i division 6 som släppte in nästan fyra mål per match.

✔️ Snitt i antal mål insläppta per match 2026.
1,04 mål: Heby AIF (23 mål på 22 matcher).

1,11 mål: Heby AIF herrars andralag (20 mål på 18 matcher).

1,17 mål: Tärnsjö IF:s herrar (21 mål på 16 matcher).

1,28 mål: Åkra FC (27 mål på 21 matcher).

1,30 mål: Sala FF:s herrar (26 mål på 20 matcher).

2,25 mål: Norrby SK:s damer (27 mål på 12 matcher).

2,45 mål: Västerfärnebo AIK (49 mål på 20 matcher).

2,56 mål: Järlåsa Vittinge FF (46 mål på 18 matcher).

2,64 mål: Harbo IF (58 mål på 22 matcher).

2,67 mål: Harbo IF herrars andralag (48 mål på 18 matcher).

2,83 mål: Östervåla IF damers andralag (51 mål på 18 matcher).

2,91 mål: Ransta IK (64 mål på 22 matcher).

2,95 mål: Östervåla IF:s damer (65 mål på 22 matcher).

3,14 mål: Norrby SK:s herrar (69 mål på 22 matcher).

3,28 mål: Runhällens BoIS (59 mål på 18 matcher).

3,94 mål: Morgongåva SK:s herrar (71 mål på 18 matcher).

✔️ Så här såg det ut 2025.
1,64 mål: Heby AIF (36 mål på 22 matcher).
1,77 mål: Norrby SK:s herrar (39 mål på 22 matcher).
1,94 mål: Heby AIF herrars andralag (33 mål på 17 matcher).
1,95 mål: Åkra FC (43 mål på 22 matcher).
2,05 mål: Östervåla IF:s damer (41 mål på 20 matcher).
2,18 mål: Ransta IK (48 mål på 22 matcher).
2,37 mål: Norrby SK:s damer (38 mål på 16 matcher).
2,38 mål: Morgongåva SK:s herrar (50 mål på 21 matcher).
2,45 mål: Harbo IF (54 mål på 22 matcher).
2,88 mål: Harbo IF herrars andralag (49 mål på 17 matcher).
2,59 mål: Östervåla IF:s herrar (44 mål på 17 matcher).
2,59 mål: Järlåsa Vittinge FF (44 mål på 17 matcher).
2,91 mål: Sala FF:s herrar (64 mål på 22 matcher).
2,95 mål: Norrby SK herrars andralag (62 mål på 21 matcher).
3,00 mål: Grällsta IF (66 mål på 22 matcher).
3,12 mål: Östervåla IF herrars andralag (53 mål på 17 matcher).
3,61 mål: Runhällens BoIS (65 mål på 18 matcher).
3,67 mål: Östervåla IF damers andralag (77 mål på 21 matcher).
5,52 mål: Västerfärnebo AIK (116 mål på 21 matcher).

✔️ Så här såg det ut 2024.
0,50 mål: Åkra FC (11 mål på 22 matcher).
0,64 mål: Östervåla IF:s herrar (9 mål på 14 matcher).
1,23 mål: Östervåla IF:s damer (27 mål på 22 matcher).
1,59 mål: Harbo IF herrars andralag (27 mål på 17 matcher).
1,75 mål: Norrby SK:s herrar (35 mål på 20 matcher).
1,77 mål: Harbo IF (39 mål på 22 matcher).
1,82 mål: Järlåsa Vittinge FF (40 mål på 22 matcher).
1,83 mål: Östervåla IF damers andralag (33 mål på 18 matcher).
1,95 mål: Heby AIF (39 mål på 20 matcher).
2,00 mål: Ransta IK (40 mål på 20 matcher).
2,00 mål: Heby AIF herrars andralag (18 mål på 9 matcher).
2,28 mål: Grällsta IF (48 mål på 21 matcher).
2,50 mål: Västerfärnebo AIK (55 mål på 22 matcher).
2,56 mål: Runhällens BoIS (41 mål på 16 matcher).
2,77 mål: Sala FF damers andralag (36 mål på 13 matcher).
3,14 mål: Morgongåva SK:s herrar (69 mål på 22 matcher).
3,27 mål: Norrby SK:s damer (49 mål på 15 matcher).
3,35 mål: Sala FF:s herrar (67 mål på 20 matcher).
5,00 mål: Tärnsjö IF:s damer (50 mål på 10 matcher).
5,14 mål: Sala FF:s damer (113 mål på 22 matcher).

✔️ Så här såg det ut 2023.
0,89 mål: Harbo IF (16 mål på 18 matcher).
0,94 mål: Norrby SK:s damer (15 mål på 16 matcher).
1,43 mål: Åkra FC (20 mål på 14 matcher).
1,50 mål: Norrby SK:s herrar (33 mål på 22 matcher).
1,57 mål: Grällsta IF (22 mål på 14 matcher).
1,95 mål: Heby AIF (39 mål på 20 matcher).
2,09 mål: Ransta IK (46 mål på 22 matcher).
2,11 mål: Östervåla IF damers andralag (38 mål på 18 matcher).
2,19 mål: Järlåsa Vittinge FF (35 mål på 16 matcher).
2,25 mål: Sala FF damers andralag (36 mål på 16 matcher).
2,50 mål: Östervåla IF:s damer (55 mål på 22 matcher).
2,56 mål: Runhällens BoIS (41 mål på 16 matcher).
2,62 mål: Morgongåva SK:s herrar (55 mål på 21 matcher).
2,62 mål: Sala FF:s damer (42 mål på 16 matcher).
2,75 mål: Heby AIF herrars andralag (44 mål på 16 matcher).
2,91 mål: FK Sala (64 mål på 22 matcher).
3,09 mål: Västerfärnebo AIK (68 mål på 22 matcher).
3,44 mål: Harbo IF herrars andralag (55 mål på 16 matcher).
4,14 mål: Tärnsjö IF:s herrar (87 mål på 21 matcher).
5,28 mål: Tärnsjö IF:s damer (74 mål på 14 matcher).
5,50 mål: Sala FF:s herrar (121 mål på 22 matcher).

✔️ Så här såg det ut 2022.
0,83 mål: Östervåla IF:s damer (15 mål på 18 matcher).
1,17 mål: Tärnsjö IF:s herrar (21 mål på 18 matcher).
1,54 mål: Sala FF:s damer (20 mål på 13 matcher).
1,71 mål: Östervåla IF damers andralag (24 mål på 14 matcher).
1,73 mål: Västerfärnebo AIK (38 mål på 22 matcher).
1,75 mål: Grällsta IF (14 mål på 8 matcher).
1,85 mål: Ransta IK (37 mål på 20 matcher).
1,94 mål: Runhällens BoIS (35 mål på 18 matcher).
2,00 mål: Harbo IF herrars andralag (32 mål på 16 matcher).
2,00 mål: Åkra FC (16 mål på 8 matcher).
2,22 mål: Heby AIF (49 mål på 22 matcher).
2,22 mål: Östervåla IF:s herrar (40 mål på 18 matcher).
2,33 mål: Heby AIF herrars andralag (42 mål på 18 matcher).
2,55 mål: Harbo IF (46 mål på 18 matcher).
2,67 mål: Morgongåva SK:s herrar (56 mål på 21 matcher).
2,70 mål: Norrby SK:s herrar (54 mål på 20 matcher).
2,94 mål: Norrby SK:s damer (53 mål på 18 matcher).
3,00 mål: Norrby SK damers andralag (39 mål på 13 matcher).
3,10 mål: FK Sala (62 mål på 20 matcher).
3,19 mål: Östervåla IF herrars andralag (51 mål på 16 matcher).
3,41 mål: Sala FF:s herrar (75 mål på 22 matcher).
3,43 mål: Tärnsjö IF:s damer (48 mål på 14 matcher).
4,00 mål: Järlåsa Vittinge FF (68 mål på 17matcher).
6,14 mål: Morgongåva SK:s damer (86 mål på 14 matcher).

✔️ Så här såg det ut 2021.
0,63 mål: Västerfärnebo AIK (sju mål på elva matcher).
0,78 mål: Tärnsjö IF:s herrar (sju mål på nio matcher).
1,00 mål: Östervåla IF:s herrar (nio mål på nio matcher).
1,00 mål: Harbo IF:s andralag (sju mål på sju matcher).
1,18 mål: Sala FF:s herrar (26 mål på 22 matcher).
1,33 mål: Östervåla IF:s damer (24 mål på 18 matcher).
1,38 mål: Norrby SK:s damer (elva mål på åtta matcher)
1,40 mål: Morgongåva SK (14 mål på tio matcher)
1,75 mål: Heby AIF herrars andralag (14 mål på åtta matcher).
1,90 mål: Harbo IF (19 mål på tio matcher).
2,18 mål: Ransta IK (24 mål på elva matcher)
2,20 mål: Åkra FC (elva mål på fem matcher).
2,25 mål: Sala FF:s damer (18 mål på åtta matcher).
2,36 mål: Heby AIF:s herrar (52 mål på 22 matcher).
2,67 mål: FK Sala (16 mål på sex matcher).
2,81 mål: Norrby SK:s herrar (31 mål på elva matcher).
3,11 mål: Järlåsa Vittinge FF (28 mål på nio matcher).
3,20 mål: Tärnsjö IF:s damer (16 mål på fem matcher).
3,50 mål: Östervåla IF herrars andralag (28 mål på åtta matcher).
4,40 mål: Runhällens BoIS (44 mål på tio matcher).
4,44 mål: Östervåla IF damers andralag (40 mål på nio matcher).

✔️ Så här såg det ut 2020.
0,63 mål: Västerfärnebo AIK herrar (sju mål på elva matcher).
0,67 mål: Norrby SK damers U-lag (fyra mål på sex matcher).
1,22 mål: Morgongåva SK:s herrar (elva mål på nio matcher).
1,33 mål: Sala FF damers U-lag (åtta mål på sex matcher).
1,33 mål: FK Sala (tolv mål på nio matcher).
1,50 mål: Grällsta IF:s damer (nio mål på sex matcher).
1,54 mål: Heby AIF (17 mål på elva matcher).
1,54 mål: Sala FF:s herrar (17 mål på elva matcher).
1,78 mål: Östervåla IF damers andralag (16 mål på nio matcher).
1,82 mål: Tärnsjö IF (20 mål på elva matcher).
1,88 mål: Järlåsa Vittinge FF (15 mål på åtta matcher).
2,00 mål: Östervåla IF:s damer (18 mål på nio matcher).
2,18 mål: Grällsta IF herrar (24 mål på elva matcher).
2,20 mål: Ransta IK (22 mål på tio matcher).
2,27 mål: Harbo IF herrars B-lag (25 mål på elva matcher).
2,50 mål: Norrby SK:s damer (20 mål på åtta matcher).
2,67 mål: Harbo IF (24 mål på nio matcher).
3,25 mål: Sala FF:s damer (26 mål på åtta matcher).
3,33 mål: Västerfärnebo AIK:s damer (20 mål på sex matcher).
3,56 mål: Tärnsjö IF herrars U-lag (32 mål på nio matcher).
3,67 mål: Runhällens BoIS (33 mål på nio matcher).
3,90 mål: Morgongåva SK:s damer (39 mål på tio matcher).
4,00 mål: Norrby SK damers Ö-lag (24 mål på sex matcher).
4,56 mål: Norrby SK:s herrar (41 mål på nio matcher).
4,79 mål: Tärnsjö IF:s damer (47 mål på tio matcher).

✔️ Så här såg det ut 2019.
0,86: Sala FF:s herrar, 19 mål på 22 matcher.
1,00: Östervåla IF:s damer, 17 mål på 17 matcher.
1,14: Ransta IK, 25 mål på 22 matcher.
1,39: Tärnsjö IF herrars andralag, 25 mål på 18 matcher.
1,54: Grällsta IF, 34 mål på 22 matcher.
1,55: Heby AIF herrars andralag, 28 mål på 18 matcher.
1,61: Sala FF:s damer, 21 mål – 13 matcher.
1,67: Morgongåva SK:s herrar, 30 mål på 18 matcher.
1,74: Harbo IF:s andralag, 33 mål på 19 matcher.
1,82: Tärnsjö IF:s herrar, 40 mål på 22 matcher.
2,04: Heby AIF, 45 mål på 22 matcher.
2,06: FK Sala, 33 mål på 16 matcher.
2,08: Norrby SK herrars andralag, 27 mål på 13 matcher.
2,14: Norrby SK damers andralag, 47 mål på 22 matcher.
2,18: Västerfärnebo AIK, 48 mål på 22 matcher.
2,28: Östervåla IF:s herrar, 41 mål på 18 matcher.
2,33: Järlåsa Vittinge FF, 42 mål på 18 matcher.
2,44: Harbo IF, 44 mål på 18 matcher.
3,12: Östervåla IF damers andralag, 50 mål på 16 matcher.
3,23: Norrby SK:s herrar, 71 mål på 22 matcher.
3,54: Morgongåva SK:s damer, 78 mål på 22 matcher.
3,72: Runhällens BoIS, 67 mål på 18 matcher.
4,00: Tärnsjö IF:s damer, 88 mål på 22 matcher.
5,00: Norrby SK:s damer, 90 mål på 18 matcher.

✔️ Så här såg det ut 2018.
1,00: Grällsta IF, 12 mål på 12 matcher.
1,36: Sala FF:s herrar, 30 mål på 22 matcher.
1,38: Norrby SK:s damer, 22 mål på 16 matcher.
1,45: Norrby SK:s herrar, 32 mål på 22 matcher.
1,47: Östervåla IF damers andralag, 25 mål på 17 matcher.
1,47: Sala FF:s damer, 22 mål – 15 matcher.
1,61: Morgongåva SK, 29 mål på 18 matcher.
1,69: Heby AIF herrars andralag, 27 mål på 16 matcher.
1,77: Ransta IK, 39 mål på 22 matcher.
1,86: Heby AIF, 41 mål på 22 matcher.
1,94: Harbo IF, 33 mål på 17 matcher.
2,00: Norrby SK herrars andralag, 28 mål på 14 matcher.
2,04: Västerfärnebo AIK, 45 mål på 22 matcher.
2,12: Runhällens BoIS, 36 på 17 matcher.
2,21: Östervåla IF:s damer, 31 mål på 14 matcher.
2,54: Tärnsjö IF, 56 mål på 22 matcher.
2,75: FK Sala, 33 mål på 12 matcher.
3,06: Tärnsjö IF herrars andralag, 49 mål på 16 matcher.
3,11: Östervåla IF:s herrar, 56 mål på 18 matcher.
3,78: Järlåsa Vittinge FF herrars andralag, 68 mål på 18 matcher.
4,44: Morgongåva SK herrars andralag, 80 mål på 18 matcher.
4,67: Järlåsa Vittinge FF, 84 mål på 18 matcher.
6,00: Norrby SK damers andralag, 106 mål på 18 matcher.

✔️ Så här såg det ut 2017.
1,09:
Västerfärnebo AIK, 23 insläppta på 22 matcher.
1,25: Morgongåva SK, 20 insläppta på 16 matcher.
1,38: Norrby SK:s herrar, 22 insläppta på 16 matcher.
1,50: Runhällen BoIS, 24 insläppta på 16 matcher.
1,64: Heby AIF, 36 insläppta på 22 matcher.
1,67: Östervåla IF damers andralag, 25 insläppta på 15 matcher.
1,86: Sala FF:s herrar, 41 insläppta på 22 matcher.
1,91: Ransta IK, 42 insläppta på 22 matcher.
2,20: Tärnsjö IF, 44 insläppta på 20 matcher.
2,50: Harbo IF, 45 insläppta på 18 matcher.
2,56: Tärnsjö IF:s andralag, 41 insläppta på 16 matcher.
2,78: Norrby SK:s damer, 50 insläppta på 18 matcher.
3,00: Östervåla IF:s damer, 54 insläppta på 18 matcher.
3,20: Östervåla IF:s herrar, 64 insläppta på 20 matcher.
3,25: Morgongåva SK:s andralag, 52 insläppta på 16 matcher.
3,58: Järlåsa Vittinge FF, 43 insläppta på 12 matcher.
4,44: Sala FF:s damer, 71 insläppta på 16 matcher.
5,06: Norrby SK damers U-lag, 81 insläppta på 16 matcher.
5,82: Västerfärnebo AIK:s B-lag, 64 insläppta på 11 matcher.



Taggat:   

Redaktionen Redaktionen
Artiklar från redaktionen

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning