Stjärnan i dagens Heby AIF, Robert Bosell, var knattespelare när Anders “Lindan” Lind började i Heby AIF.
Ja det var länge sedan “Lindan” startade sin karriär som materialförvaltare i Heby AIF.
Det var samma år som Sverige spelade VM-slutspelet i Italien och förlorade tre gånger med 1-2. Motståndarna var Brasilien, Costa Rica och Skottland. Så det var bara att åka hem för Sverige.
Året var 1990. Det var alltså så länge sedan att det slutspelet har vi redan glömt.
Anders “Lindan” Lind är för evigt inskriven i historieböckerna i Heby AIF. Han har signat för en ny säsong och det är den 28:e säsongen.
Hur många tvättmaskiner har man kört med matchtröjor då?
Hur många bollar har man pumpat?
Det är det ingen som vet, men visst är han redan en legend.
Vilka spelare minns du från ditt första år i Haif?
– Jag kommer ju inte ihåg alla spelare men Roy Andersson, Mats Olsson, bröderna Tomas, “Kia” och Rickard Jäderberg , Andreas Ahlin, Andreas Hedlund, Niklas Eriksson ,Fredrik “Nisse” Nilsson, Kent Söderberg, Mika Mukkonen,Fredrik Bergkvist, Peter Norling, Pelle Johansson, Thomas “Knalin” Fange och Magnus Karlsson kommer jag ihåg nu, säger “Lindan”.
Du har ju haft många tränare som passerat under dina år, minns du alla?
– Tränare jag har haft är Rune Berglund, Kent Karlsson, Hasse Ljung, Zaine Söderlund, Ramin Kiani, Tomas Folkesson, Pelle Johansson, Tony Mattson och Pär-Åke Swärdh. Tror inte jag glömt någon.
Hur är det idag “Lindan”, vem är den drygaste spelaren som du servar?
– Jonas Ahlin, han tål att få lite kritik.
Du fick väl något fint pris på Haif-galan för några veckor sedan efter din 27:e säsong?
– Nej.
Det blir derbyn mot Sala FF nästa år också verkar det som, det ska väl bli kul?
– Ja, absolut. Plus att vi får möta flera Upplandslag som vi mött tidigare.
Har det varit tuffa förhandlingar med styrelsen för att du skulle förlänga ditt kontrakt?
– Tufft och tufft, nej jag jobbar så mycket och är borta många helger så jag har velat ha hjälp och de har visst någon på gång så jag kör på ett år till, säger veteranen i Heby AIF.




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

