Rasmus Boman kliver av som tränare i Östervåla IF. Han väljer dessutom att kliva av som spelare också.
I stället blir det Thomas Eriksson som tar över ansvaret och precis som den gångna säsongens tränare blir han spelande tränare.
– Men det är inte helt klart hur staben kommer att se ut. Vi har ingen brådska heller utan det får ta den tid det tar, berättar Thomas Eriksson.
Östervåla IF kör inte igång säsongen förrän i januari-februari.
– Det beror på att många spelare håller sig sysselsatta med annat över vintern.
Östervåla IF hade på två säsonger avancerat från division 7 till 5, men 2017 blev ett litet bakslag när de åkte ur division 5.
Är det fler än Boman som lämnar ÖIF.
– Kim Norgren ska byta klubb. Sedan var det några som flaggade för att inte spela nästa säsong i höstas. Men det klart det var deppigt då när vi så snöpligt åkte ur, vi får se hur det blir, berättar Thomas Eriksson, som dock inte är orolig.
– Vi kommer att ställa ett bra lag på planen i premiären i alla fall. Vi blev bättre och bättre under fjolåret och det ska vi bygga vidare på, säger Eriksson.
Något spel i Upplandscupen blir det dock inte, men när väl division 6 inleds blir det ett derbyrikt år. Runhällen BoIS, Harbo IF och Morgongåva SK är som bekant placerat i samma serie som ÖIF.




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

