Nästa år spelar Norrby SK åter i division 4.
Säsongen i trean avslutades nämligen med en förlust hemma mot Sköllersta IF, 1-3 (0-1).
– Vi gör en bra match. Men Sköllersta kom tvåa och de har några riktigt bra spelare, säger Emy Sillén.
Två år i samma serie verkar inte vara NSK:s melodi. Sedan 2017 har de i stort sett åkt antingen upp eller ned i en serie.
Den här sejouren i division 3 blev ettårig efter endast fyra segrar på 16 matcher.
– Jag tycker trean har blivit bättre de senaste åren. Problemet för oss har varit målskyttet under hela säsongen, säger Sillén.
NSK var tvunget att vinna sista matchen för att bli kvar i trean.
Förlusten innebar att det blev en jumboplats om vi räknar bort Scandinavian FC som blev uteslutet.
Var det deppigt efteråt?
– Nej, det tycker jag inte. Vi har haft samma lag i flera år och det är förstås en fördel. Men många av oss har också blivit ett år äldre och kanske passar det bättre att spela i fyran. Vi är i alla fall ett härligt gäng som har roligt, säger Sillén.
Mot Sköllersta kom NSK:s mål vid underläge 0-3 och gjordes av Ida Svahn. Bäst var Freja och Ebba Heidenborg Vegholm sant Wilma Bergqvist
– Men laget ska ha beröm, vi möter ett bra lag och de vinner rättvist. Men vi står upp bra under hela matchen, säger Emy Sillén.
✔️ Så här spelade NSK.
1 Evelina Bygg
2 Rebecka Norling
3 Elsa Forsberg
4 Ida Eriksson
5 Wilma Bergqvist
7 Jasmine Hallström
8 Ebba Falk
9 Lillit Ottosson
10 Amanda Johansson
11 Nathalie Johansson
12 Ida Svahn (K)
14 Freja Heidenborg Vegholm
15 Ellen Karén
16 Matilda Agemalm Ingarv
17 Ebba Heidenborg Vegholm
Freja Heidenborg Vegholm
Wilma Bergqvist
Ebba Heidenborg Vegholm




2 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

