Sala-Heby Fotboll har tittat på hur serieupptakten ser ut för våra lokala lag. Det är 20 seniorlag vi följer varav fyra är damlag. Känslan har varit att säsongen inte har startat lysande så vi har kollat upp hur det gått.
När det gäller damerna så är det ett lag som plockat poäng. Det är division 2-laget Östervåla IF som spelat fyra matcher, de har vunnit två och spelat två oavgjorda.
Övriga damlag har radat upp förluster: Östervåla IF:s andralag, Sala FF och Norrby SK har tillsammans förlorat nio matcher.
Vi bevakar 16 herrlag och de i Heby kommun har spelat 31 matcher.
Sex av dem har slutat med seger.
Nio matcher har slutat oavgjort och 16 förluster kan vi rapportera.
I Sala kommun har det spelats 20 seriematcher och fyra har slutat med seger. Sex oavgjorda och hela tio förluster.
Det är många siffror men sammanfattningsvis har “våra” lag spelat 64 seriematcher fram till och med 11 maj.
Tolv segermatcher, 17 oavgjorda och hela 35 förluster har det blivit.
“Våra” lokala lag har ett poängsnitt på 0.82 i säsongsupptakten. (fram till 11 maj)
Som jämförelse har vi kollat på hur förra säsongen slutade. Då hade vi en genomsnittspoäng på 1,46.
Det är lite uppförsbacke men säsongen är färsk och mycket kommer att hända.




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

