Efter en tuff start av säsongen med bara en poäng på tio matcher ligger det unga Sala FF fast förankrat i botten av Västmanlandssexan.
Om laget ska kunna rädda kontaktet krävs många poäng i höst och en nyckel till det är att målskyttet lossnar.
Hittils har Sala FF nämligen bara stått för tio mål på elva matcher, vilket är sämst i serien.
Förutom problem att skapa mål framåt har även Sala FF svårt att hålla tätt bakåt och har släppt in släppt 41 mål.
– Vi ger oss inte rätt förutsättningar att maximera vår fotbollsmässiga potential, säger Burak Unsal i SFF.
Är du nöjd med vårsäsongen?
– Nej, det skulle jag inte säga, vi är långt ifrån där vi borde vara sett till vår potential.
Vad är du mest nöjd med?
– Att vi lyckats spela samtliga matcher trots allt.
Vad är du missnöjd med?
– I det stora hela måste det vara att vi inte ger oss rätt förutsättningar att maximera vår fotbollsmässiga potential, uppslutning och engagemang är nog det kortfattade svaret här.
Vilka spelare har varit bäst?
– Alla har varit viktiga på sina egna vis, här ska ingen glömmas. Många matcher och många spelare, alla som varit med under våren bör nämnas, men juniorerna ska ha ett extra plus här.
Vilket lag är det bästa ni mött
– Måste ändå säga att Heds IF var det enda lag som jag kände att vi inte hade mycket att säga till om, men även dem ska vi kunna såra med full trupp och rätt förutsättningar.
Några spelare på väg in eller ut?
– Inget svar riktigt på den fronten.
Vad kommer ni att träna på under uppehållet?
– Framförallt vill vi kunna träna med full trupp, träna högintensivt och kvalité med bollen. Jag tycker att intensiva löpmeter och fart på bollen är en stor nyckel till att vinna matcher i denhär serien, men även bli bättre på att döda anfall.
Vad är målsättningen i höst?
– Rädda kontraktet är det enda vi måste fokusera på.
Spelar ni några träningsmatcher under uppehållet?
– Nej, inget planerat, säger Unsal.




1 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

