Varken Norrby SK eller Hornafrik IF har haft den vårsäsong som de önskat.
Men Norrby SK fick i alla fall avsluta våren i dur efter att ha besegrat bottenlaget Hornafrik IF på torsdagen på Norrbyliden.
En 3-1 (1-1)-seger som också betyder att laget tagit sju poäng av nio möjliga de senaste tre matcherna och klättrar i tabellen inför uppehållet.
– Det känns skönt med en positiv trend, säger Niklas Ericsson i NSK.
Norrby SK fick vila förra veckan när returmatchen mot Skiljebo SK:s andralag ställdes in.
Enligt tränare Ericsson var det kanske välbehövligt för NSK som matchat tajt senaste tiden och som lider av en del bortfall av spelare på grund av skador.
Då segrade också NSK hemma på Norrbyliden – trots att första halvlek inte alls var som laget ville.
– Vi var lite frustrerade och det ska inte vara något bekymmer att vinna egentligen men vi är bristfälliga i beslutsfattandet.
Men det började i alla fall bra målmässigt när Aphirak Ocharot i minut sex nickade in 1-0.
För övrigt NSK:s första mål efter hörna för året.
– Ja, vi har släppt in många men inte skapat mycket framåt på hörnor, vi är mer kortväxta i år än i fjol.
Glädjen blev dock kortvarig när gästerna kvitterade till 1-1 ett par minuter senare efter en fin prestation av Abdiqani Ahmed.
I den andra delen av matchen klev NSK ut och var betydligt mer resoluta i sina beslut på planen.
Det ledde fram till två mål, som blev bortdömda av dagens domare, men till slut Mostafa Hosseinzadeh göra 2-1 i minut 73.
I farten efter målet kunde sedan nyförvärvet och William Gunnarsson (som spelade sin första match med NSK i år) göra 3-1 efter framspelning av Mostafa Hosseinzadeh.
– Det var en sten som föll från våra axlar efter 2-1-målet William är ett fint tillskott för oss. Vi är betydligt bättre i andra halvlek.
Bäst i NSK var trion Mostafa Hosseinzadeh, Simon Ericsson samt William Gunnarsson, som i nästa match spelar får möta sin gamla klubb Ransta IK.
Speldatum är 13 augusti.
Finns det någon träningsmatch inplanerad under uppehållet eller är det vila som gäller?
– Vi spelar kanske någon internmatch mot vårt U16-lag, vi får se, säger Niklas Ericsson, som var påtagligt nöjd efter dagens seger inför 77 åskådare på Norrbyliden.
Så spelade Norrby SK:
1 Ludwig Gunnarsson
2 Aphirak Ocharot
4 Sipan Kalesh
5 Niklas Ericsson (K)
6 Simon Ericsson
7 Mujtaba Khalilzai
9 Eric Boström
11 Mostafa Hosseinzadeh
19 Jonathan Grebius
21 Hampus Hammarbäck
22 William Gunnarsson
Ersättare
10 Humedin Salih
16 Emil Englund
23 Albert Agemalm
24 Martin Cedervång
Mostafa Hosseinzadeh
Simon Ericsson
William Gunnarsson




4 månader sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

