Simon Hellman. Foto: Carl-Henrik Rapp.


1 timme sedan

Morgongåva SK hade grepp om serietvåan men föll – “Oavgjort hade varit rättvist”

Morgongåva SK störde topplaget Sunnersta AIF:s tredjelag men fick till slut vandra av planen med förlust, 3-4 (3-1).
– Det var kul att vi kunde störa dem men oavgjort hade varit mest rättvist, säger Björn Skoglöv.

 

Det såg länge ut som att Morgongåva SK skulle kunna kliva av planen med tre poäng mot serietvåan Sunnersta AIF:s tredjelag.
Men ett kvitteringsmål efter en timme och ett ledningsmål med någon minuter kvar av matchen ändrade förutsättningarna och MSK föll med 3-4 (3-1).
– Vi gick in med tanken att vi ville ställa till det i toppen och det gjorde vi nästan, säger Björn Skoglöv.

Ett frustrerat hemmalag hade det inledningvis tufft på mitten med ett vaket MSK.
I stället för att komma igenom på mitten så tvingades laget istället börja slå långbollar för att försöka hota MSK.
– Vi bromsar upp dem och de får vända om och börja slå långt istället.

En strategi som i den första halvleken var vägvinnande för Morgongåva SK.
Ledning med 3-1 i paus och alla mål kom till genom fasta situationer.
Två inkast och en frispark som senare mynnade ut i ett mål.
– Hellman kastar två långa inkast som Malte Cajander och Max Hallgren utnyttjar och efter en frispark på egen planhalva lyckas Leo Elfström ta emot bollen, komma igenom och göra ett snyggt mål.

Så långt var det ett ganska frustrerat hemmalag som var tvunget att vinna för att på egen hand ha chansen att kunna ta seriesegern.
Efter en timmes spel kom reduceringen och bara tio minuter senare kom 3-3.
– Men vi parkerar inte bussen utan skapar mycket fint som vi inte får utdelning på men det ska tilläggas att de är ett bollskickligt lag som spelar bra.

Precis i slutet av matchen lyckades hemmalaget göra 4-3 och således har Sunnersta själva chansen att ta seriesegern före Örsundsbro.
– Det var kul att vi kunde störa dem. Vi får vara nöjda med spel och insats men inte med resultatet.

Bäst i Morgongåva SK var Mattias Åhlén som stod i vägen för många av hemmalagets målchanser.
Nästa match spelar Morgongåva SK den 26 september på hemmaplan mot Funbo IF.

Så spelade Morgongåva SK:
1 Mattias Åhlén
2 Axel Norström
3 Orlando Gatti
4 Emanuel Jansson
6 Liam Hallgren
9 Max Hallgren (K)
11 John Paul Espuerta
13 Malte Cajander
14 Simon Hellman
16 Pontus Eriksson
17 Matheus Jansson
18 Alfons Bjurenbäck
20 Leo Elfström
21 Abdulrazzaq Tareq Shbib
27 Diyar Cifci



Taggat:   

Redaktionen Redaktionen
Artiklar från redaktionen

Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09

Bli medlem Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll.
Känn dig delaktig för 200 kr/år.



Mer läsning


    HP P PH@