Unga Heby AIF stod för en fin andraplats ifjol i division 8 och flyttades upp till division 7.
Fokus i “sjuan” är att utveckla de unga spelarna för att på sikt kunna slussas upp i seniorlaget.
I år har Salem Kurdu Bakir hjälp av Grällsta IF:s tidigare tränare Joakim Skog för att utveckla spelarna och premiären spelas hemma på Tegelvallen mot Enköping United FK den28 april.
Seriepremiär mot Enköping United, är ni redo?
– Vi är så gott som redo men de finns alltid något att slipa på då det är ett utvecklingslag, säger Salem Kurdu Bakir.
Vad kan man förvänta sig av er den här säsongen?
– Att vi är ett spelande lag oavsett motstånd då utveckling hos spelarna både taktiskt och fysiskt är viktigare än resultatet. Men självklart vill vi vinna varje match.
Hur har försäsongen varit?
– Den har inte varit den bästa då vädret ställt till det en hel del samt mycket sjukdomar och skador på spelare. Men vi har fått in några nya spelare också som fått visa upp sig.
Vilka blir nyckelspelare?
– Sebastian Nivala, Robel Ftsoum, Victor Hansson och Edvin Fange.
Är det någon spelare som överraskat lite extra under försäsongen?
– En som överraskat positivt är Jack Bergsten. Jack har väldigt bra fotbollstänk samt en bra kondition.
Serie: Division 7 västra Uppland.
Tränare: Salem Kurdu Bakir, Joakim Skog och Stefan Granlund.
Placering i fjol: Tvåa i division 8.
Nyförvärv: Sebastian Nivala, Albin Wijana och Nader Gharib Gimo, Joshua Meniano (alla Morgongåva SK), Albin Gustavsson (Sirius akademi), Hamza Gidado (okänd klubb) och Jesper Holm (Grällsta IF).
Spelarförluster: Max Englund, Torbjörn Johansson och ytterligare tre spelare som flyttat upp till A-laget.
Målsättning: Få upp två-tre spelare från årets trupp till A-laget nästa säsong.
Seriefavorit: Uppsala Kurd.
Premiär: Den 28 april hemma mot Enköping United FK.




8 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

