Östervåla IF avslutade vårsäsongen med hemmamatch mot Månkarbo IF som är med och krigar om andraplatsen i division 5 norra Uppland efter suveräna Rasbo IK. Östervåla IF parkerar på sista plats och behövde poäng för att inte halka för långt efter.
Och det är en nöjd spelande tränare Rasmus Boman som säger så här efter den oavgjorda matchen.
– Det är en jämn match mot ett lag som tippades som topplag före seriestarten. Oddsen var 1,67 på Månkarbo och vi gav 130 gånger pengarna som seriesegrare.
Redan efter åtta minuter gör Emil Brandel 1-0 efter ett inlägg som Månkarbo gör en felbedömning på och han kan nicka in det viktiga ledningsmålet.
Kvitteringen kommer efter 27 minuter. Östervåla har möjligheter att öka på målskörden med ett friläge och ett skott i stolpen.
– Det är en jämn första halvlek, jag tycker de var skärrade av att vi stod upp så bra, säger Boman.
I andra halvlek får Månkarbo en straff i 64:e minuten som det inte var så mycket att diskutera om. Bortaledning med 1-2 och Månkarbo har flera möjligheter att öka på till 1-3. Men Östervåla står emot och sekunderna före innan domaren ska blåsa slutsignalen så efter ett snabbt inkast hamnar bollen hos spelande tränaren Rasmus Boman som sätter 2-2 och räddar en viktig poäng.
En poäng som kan vara viktig när sluttabellen ska summeras i höst. Det är fem poäng upp till nedflyttningsstrecket – Östervåla IF får hoppas på en bra höst.
Nu går Östervåla IF på sommarvila, höstsäsongen startar med bortamatch mot Harg-Östhammar FF den 7 augusti.




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

