Den var efterlängtad – förra helgens seger hemma mot Storvreta IK.
Men på bortaplan har Tärnsjö IF svårt att vinna, på lördagen föll de med 2-5 (1-2) mot Ullfors IK:s andralag.
– Det var vår bästa match den här säsongen men vi förlorade ändå, säger tränare Peter Sporrong.
Tärnsjö IF tog ledningen redan i den andra minuten genom Johanna Vikander.
Ullfors kunde dock vända innan halvtidsvilan och ledde med 2-1 när lagen gick ut för att ha paus.
Matchen skulle avgöras under sex minuter i den andra halvleken. Tärnsjö IF hade inget att sätta emot i Ullfors omställningar och mellan minut 51 och 57 gjorde Ullfors tre mål och gick upp i ledning 5-1. Kina Sedvall tröstmålade med tio minuter kvar av matchen.
– I 70 minuter av matchen höll vi till på deras planhalva och vi sumpade massor av målchanser, jag är otroligt nöjd med spelet men absolut inte resultatet, avslutar Peter Sporrong
Sedan Tifen gjorde comeback med sitt damlag i fjol har laget spelat 13 matcher på bortaplan. Resultatet? En seger – den kom i fjolårets 22:a och sista omgång när Örsundsbro IF besegrades med 4-2.
Nästa match spelar Tifen kommande lördag hemma mot SK Iron. På Furuvallen trivs laget bättre, det har blivit poäng i fem av 13 matcher sedan comebacken.
Så här spelade Tärnsjö IF.
1 Jennifer Fors
5 My Ögren
6 Johanna Vikander
8 Frida Helmersson
9 ann-Sofie Andersson
12 Alicia Blomberg Ingstedt
13 Clara Ahlström
14 Evelina Weissenberg
15 Hanna Wenngren
16 Emma Hellström (K)
18 Anja Svensson Skog
19 Maria Gustavsson
22 Sara Palm Eriksson
24 Petra Säldebjär
25 Jeanette Råsbo




6 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

