Östervåla IF avslutade med en förlust i division 2 efter 4-5 (2-2) mot Romfartuna GIF på bortaplan.
Det betyder att nykomlingen Östervåla IF slutade på sjunde plats i serien efter tre förluster på nio matcher.
– Jag är besviken på inställningen till matchen, säger tränare Fredrik Nilsson.
Framför allt första halvlek bekymrar Nilsson.
En halvlek som slutade 2-2.
– En riktigt dålig halvlek. Som spelare måste man kunna tända till när möjligheten finns att bli trea i serien, säger han.
Andra halvlek blev bättre, i 25 minuter.
Då ledde ÖIF med 4-2.
– Då trodde spelarna att segern var klar.
Det straffade sig, ett aggressivt Romfartuna, som spelade för nytt kontrakt, vände och vann efter det avgörande målet i den 89:e minuten.
– Flera av målen vi släppte in kom efter slarv. Det enda jag är nöjd med är de första 25 minuterna i andra halvlek. Det som händer i slutet ska inte behöva hända, säger Nilsson.
Förlusterna kom i premiären mot Vaksala SK (1-2) i juni (ledde med 1-0), mot Gideonsbergs IF (2-4) i den femte omgången (ledde med 2-1) och i epilogen mot Romfartuna (ledde med 4-2).
Pernilla Andersson gjorde två av målen och Lovisa Larsson och Ebba Sverin varsitt mot Västeråsklubben, som klarade sig kvar i tvåan.
– Julia Larsson, Pernilla Andersson och Tilda Lundén ska ha beröm, säger Nilsson.
Seriespelet är över, men det återstår en hel del av säsongen för ÖIF.
Kommande onsdag ska de spela kvartsfinal i Upplandscupen mot division 5-laget Storvreta IK på bortaplan. Seger där och det blir semifinal mot Östhammars SK.
Dessutom ska Östervåla IF spela i omgång 3 i Svenska Cupen mot Sundsvalls DFF. Speldag är den onsdagen den 7 oktober på Marmorvallen i Harbo.
– Det är inga problem att ladda om. Matchen mot Sundsvall kan dock spelas den 10 oktober, men bara om de missar kval, berättar Nilsson.
Så här spelade ÖIF.
1. Julia Larsson
5. Lovisa Larsson
8. Jonna Larsson
9. Linnea Nilsson
11. Pernilla Andersson (K)
12. Ebba Sverin
13. Milly Berggren
14. Elinor Orest Blomberg
15. Hanna Arvidsson
16. Tilda Lundén
19. Madelen Lindström
Ersättare
4. Olivia Erngren
6. Ida Andersson
7. Felicia Berggren
Julia Larsson
Pernilla Andersson
Tilda Lundén




6 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

