I en halvlek stod Norrby SK upp bra mot topplaget Västerås IK på bortaplan på söndagskvällen.
– Första 45 minuterna är bra. VIK-spelarna blev också irriterade i sin jakt på bra målskillnad, säger tränare Joel Ekblom.
Efter ledning 3-1 i paus blir det till slut 8-1 till hemmalaget.
– Vi orkade inte riktigt i andra halvlek. Men som helhet är den här matchen och den mot Irsta de bästa hittills. Trots att vi kommer i underläge hänger inte grabbarna med huvudet.
Redan efter tre minuter tog VIK ledningen med 1-0, men tio minuter senare kvitterade Mostafa Hosseinzadeh till 1-1.
I andra halvlek trycker VIK på, men siffrorna kunde ha blivit större om inte Erik Antonsen gjort en så bra match i målet.
– Han ska ha beröm. Det ska även Gabriel Andersson och ”Musse” (Mostafa Hosseinzadeh) ha, säger Ekblom.
En match kvar i division 4 för den här gången för Norrby SK. Nästa år blir det åter spel i division 5.
– Vi har ett ungt lag. Äldst i dag, frånsett Gabriel Andersson, var Dennis Englund och han har inte fyllt 21 år än, säger Ekblom.
NSK avslutar med hemmamatch mot Tortuna SK på lördag.
Sista omgången i Västmanlandsfyran, lördag 15.00.
Norrby SK-Tortuna SK.
Munktorps BK-Västerås IK.
Köping FF-IFK Västerås.
Irsta IF-Västerås AFG.
Ransta IK-Västerås BK 30.
Så här spelade Norrby SK.
1. Eric Antonsen
2. Mohammad Agha Saeydi
4. Nasir Jafari
5. Andreas Fritz
6. Gabriel Andersson
7. William Harryson
8. Hossein Rezaei
9. Hampus Hammarbäck
10. Mostafa Hosseinzadeh
11. Dennis Englund
14. Alexander Österlund
15. Leon Andersson
20. Linus Dunwinge
Eric Antonsen
Gabriel Andersson
Mostafa Hosseinzadeh




6 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

