Peter Lenell är inte med längre när Tärnsjö IF i morgon, lördag, ska spela sin 18:e match i Upplandsfyran.
Uppgiften är Rimbo IF på bortapan och matchstart klockan 13.00.
– Nu gäller det att avsluta säsongen på ett bra sätt, säger Anders Mattsson.
Tärnsjö IF och Lenell gick skilda vägar i veckan och nu är det Anders Mattsson och Andreas “Atte” Johansson som leder division 4-laget de tre sista matcherna. Dessutom är Johan Johansson kvar som lagledare.
Anders har de senaste två åren varit målvaktstränare i TIF och Andreas har spelat i klubben i många år.
– Efter mycket om och men tackade jag ja. Det var spelarna som ville ha oss och det gäller trots allt bara tre matcher, säger Anders Mattsson.
TIF ligger i dagsläget på sjunde plats och får svårt att avancera. Laget är fyra poäng efter Uppsala-Kurd, som dessutom har en match mindre spelad.
– Jag har inte hunnit fundera så mycket över matchen, det har gått så fort. Men på tre matcher hinner man inte förändra så mycket, säger Mattsson.
Tärnsjö IF har ordinarie lag sånär på Robin Hammarbäck som är avstängd.
Lördagens motståndare, Rimbo IF, ligger trea och spelar för en kvalplats.
Ettan går direkt upp – tvåan och trean får kvalspel till division 3.




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

