Idag är det en fotbollsmamma i luckan. En 63-årig barnskötare från Sala som har Grällsta IF som favoritklubb.
Lena Svärd som är nybliven farmor har även fått följa Sala FF och Heby AIF samt numera Morgongåva SK där sonen spelat eller spelar.
Du är ju mamma till en av ortens bästa fotbollsspelare, hur stolt är man då?
– Det är klart man är stolt, säger Lena.
Lenas son heter Niklas Svärd som numera spelar i Morgongåva SK. Niklas startade sin karriär i Grällsta IF men har med framgång även representerat Sala FF och Heby AIF.
När Niklas får frågan vad hans mamma betytt och om han har något att berätta om sin mamma så säger han:
– Det är en fantastisk mamma som alltid funnits där och ställt upp. Hon var en riktig talang inom gymnastiken, säger Niklas.
Vi har sett på sociala medier att du blivit farmor. Ordet farmor kan ju göra att man känner sig gammal men det är väl bara roligt?
– Ja, det är en härlig känsla att ha blivit farmor till en gullig liten Wilton.
Vad gör du på all fritid?
– Jag har en stor härlig släkt att spendera tiden med, sen gillar jag att dansa zumba.
Vilken är din lokala favoritklubb och vad är det bästa med den?
– Den klubben som ligger närmast är Grällsta IF. Det var en rolig tid när Niklas spelade där som barn.
Har du själv spelat fotboll aktivt och hur bra var du?
– Nej, har aldrig spelat fotboll.
Tror du att vi kan få ett lokalt elitlag i fotboll inom överskådlig framtid och vilken klubb kan det bli?
– Nej, tror tyvärr inte det.
Om du fick ge bort en julklapp till en lokal spelare eller ledare, vem får den och vad får hen?
– Då skulle jag vilja ge en stor kram till Jakob Eklund (som varit skyttekung i Sala FF i många år).
Vilket är ditt största fotbollsminne och det kan vara lokalt eller något som hänt i den stora världen?
– När vi var på San Siro och fick se både Zlatan och Totti på planen samtidigt. Lokalt är när Niklas var med i Sala FF och avgjorde när de gick upp.
Du får som avslutning tycka till om den lokala fotbollen och hur massmedia följer och rapporterar.
– Den bästa får man av er, ni gör ett fantastiskt arbete som hinner med all rapportering.




5 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

