Bilden är från Kanal 5.


I dag startar fotbolls-VM – här har ni spelschemat

Nyheter 4 månader sedan

Dags för fotbollsfest de luxe i Ryssland. I dag startar fotbolls-VM och mästerskapet avslutas inte förrän söndagen den 15 juli med VM-finalen i Moskva. Sverige? Spelar sin första match måndagen den 18 juni mot Sydkorea. Här har ni hela spelschemat.

I dag inleds fotbolls-VM i Ryssland, en fotbollsfest som pågår i en månad.
Alla matcher går att se – antingen på Sveriges Television eller TV4.

Och för första gången på tolv år är Sverige med och den 18 juni spelas första matchen – mot Sydkorea.
Först ut i kväll (17.00) är Ryssland mot Saudiarabien

Här har ni spelschemat i Sveriges grupp (alla matcher i svensk tid).
17 juni, klockan 17.00: Tyskland-Mexico.
18 juni, klockan 14.00: Sverige-Sydkorea.
23 juni, klockan 20.00: Tyskland-Sverige.
23 juni, klockan 17.00: Sydkorea-Mexico.
27 juni, klockan 16.00: Sydkorea-Tyskland.
27 juni, klockan 16.00: Mexico-Sverige.

Det kompletta spelschemat för VM i Ryssland 2018 med svensk tid.

Torsdag 14 juni
17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland-Saudiarabien.

Fredag 15 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp A, Egypten-Uruguay
17.00, Sankt Petersburg: Grupp B, Marocko-Iran
20.00, Sotji: Grupp B, Portugal-Spanien

Lördag 16 juni
12.00, Kazan: Grupp C, Frankrike-Australien
15.00, Moskva: Grupp D, Argentina-Island
18.00, Saransk: Grupp C, Peru-Danmark
21.00, Kaliningrad: Grupp D, Kroatien-Nigeria

Söndag 17 juni
14.00, Samara: Grupp E, Costa Rica-Serbien
17.00, Moskva: Grupp F, Tyskland-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E, Brasilien-Schweiz

Måndag 18 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F, Sverige-Sydkorea
17.00, Sotji: Grupp G, Belgien-Panama
20.00, Volgograd: Grupp G, Tunisien-England

Tisdag 19 juni
14.00, Moskva: Grupp H, Colombia-Japan
17.00, Saransk: Grupp H, Polen-Senegal
20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland-Egypten

Onsdag 20 juni
14.00, Moskva: Grupp B, Portugal-Marocko
17.00, Rostov-na-Donu: Grupp A, Uruguay-Saudiarabien
20.00, Kazan: Grupp B, Iran-Spanien

Torsdag 21 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp C, Danmark-Australien
17.00, Samara: Grupp C, Frankrike-Peru
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D, Argentina-Kroatien

Fredag 22 juni
14.00, Sankt Petersburg: Grupp E, Brasilien-Costa Rica
17.00, Volgograd: Grupp D, Nigeria-Island
20.00, Kaliningrad: Grupp E, Serbien-Schweiz

Lördag 23 juni
14.00, Moskva: Grupp G, Belgien-Tunisien
17.00, Sotji: Grupp F, Sydkorea-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp F, Tyskland-Sverige

Söndag 24 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G, England-Panama
17.00, Jekaterinburg: Grupp H, Japan-Senegal
20.00, Kazan: Grupp H, Polen-Colombia

Måndag 25 juni
16.00, Volgograd: Grupp A, Saudiarabien-Egypten
16.00, Samara: Grupp A, Uruguay-Ryssland
20.00, Kaliningrad: Grupp B, Spanien-Marocko
20.00, Saransk: Grupp B, Iran-Portugal

Tisdag 26 juni
16.00, Moskva: Grupp C, Danmark-Frankrike
16.00, Sotji: Grupp C, Australien-Peru
20.00, Sankt Petersburg: Grupp D, Nigeria-Argentina
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D, Island-Kroatien

Onsdag 27 juni
16.00, Kazan: Grupp F, Sydkorea-Tyskland
16.00, Jekaterinburg: Grupp F, Mexiko-Sverige
20.00, Moskva: Grupp E, Serbien-Brasilien
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E, Schweiz-Costa Rica

Torsdag 28 juni
16.00, Volgograd: Grupp H, Japan-Polen
16.00, Samara: Grupp H, Senegal-Colombia
20.00, Kaliningrad: Grupp G, England-Belgien
20.00, Saransk: Grupp G, Panama-Tunisien

Åttondelsfinaler.
Lördag 30 juni
16.00, Kazan: Vinnare grupp C – Tvåa grupp D
20.00, Sotji: Vinnare grupp A – Tvåa grupp B

Söndag 1 juli
16.00, Moskva: Vinnare grupp B – Tvåa grupp A
20.00, Nizjnij Novgorod: Vinnare grupp D – Tvåa grupp C

Måndag 2 juli
16.00, Samara: Vinnare grupp E – Tvåa grupp F
20.00, Rostov-na-Donu: Vinnare grupp G – Tvåa grupp H

Tisdag 3 juli
16.00, Sankt Petersburg: Vinnare grupp F – Tvåa grupp E
20.00, Moskva: Vinnare grupp H – Tvåa grupp G

Kvartsfinaler.
Fredag 6 juli
16.00, Nizjnij Novgorod: Kvartsfinal 1
20.00, Kazan: Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli
16.00, Samara: Kvartsfinal 3
20.00, Sotji: Kvartsfinal 4

Semifinaler.
Tisdag 10 juli
20.00, Sankt Petersburg.
Onsdag 11 juli
20.00 Moskva.

Bronsmatch.
Lördag 14 juli
16.00, Sankt Petersburg.

Final
Söndag 15 Juli
16.00, Moskva.



Niclas Bergvall Niclas Bergvall
Redaktör, skribent & krönikör


Bidra med Swish Gillade du det du läste?
Bidra på Swishnummer 123 131 03 09




Relaterade artiklar




Kommentarer