NSK har haft en tung träningsperiod fram till lördagens höstpremiär. Handrin Thunqvist tycker att han fått ut det han har velat av träningarna men mot Rimbo saknas en hel drös nyckelspelare av olika anledningar, bland andra Elin Johansson, Johanna Löfgren och Linea Hallsten.
– Prioriteringen måste ligga på fotbollen i höst om vi ska klara oss kvar i tvåan. Så jag hoppas att det är full fart på träningarna framöver, säger Handrin.
Varje omgång kommer att vara livsviktig för NSK. Lördagens motståndare Rimbo är med i toppen och kommer vid seger över NSK att ta sig upp på kvalplats. Under lördagen möts också Norrbys bottenkollegor Sollentuna (näst sist) och Gimo (fyra från slutet). En match som påverkar NSK i allra högsta grad.
– Den blir intressant. Jag hoppas på kryss, eller att Gimo förlorar så att det inte blir ett för stort glapp, säger Handrin Thunqvist, tränare i NSK.
Tabellbotten Division 2
6. FC Djursholm, 11 matcher, 12 poäng
7. Gimo IF, 10 matcher, 12 poäng
8. Norrby SK. 10 matcher, 10 poäng
——————————————————-
9. Sollentuna FK, 10 matcher, 9 poäng
10. Tierps IF, 10 matcher, 4 poäng




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

