I stället för Handrin Thunqvist är det Adam Funk som leder laget tillsammans med Göran Olsson, som varit med i ledarstaben den här säsongen.
Funk tränade damlaget både 2015 och 2016.
– Det känns bra, jag har varit med på träningarna under veckan. Handrin och jag har diskuterat mycket på träningarna och kommit överens om en bra matchplan som vi tror på, säger Adam.
Vinner Norrby SK mot FC Djursholm så är kontraktet säkrat.
Spelar de oavgjort så får inte Gimo IF vinna i sin match med mer än två mål.
Vinner inte Gimo så är kontraktet klart oavsett hur det går för NSK.
– Känslan är ett lugn i laget och vi vet vad som krävs av oss. Gör vi vårt jobb så ska det räcka, säger Handrin Thunqvist som nervöst kommer att följa matchen från sin kurs.
– Jag kommer ha mycket kontakt med Adam och Göran. Jag kommer nog vara mest nervös men tjejerna kommer fixa detta galant, säger Handrin Thunqvist.
För Handrin och alla er andra som vill följa matchen så liverapporterar Sala-Heby Fotboll från matchen, som startar klockan 16.00.
Även med rapporter från Gimo IF-IFK Västerås som spelas samtidigt.
Tabellbotten i division 2 (de två sista lagen åker ur)
Sollentuna 17 -8 16
Norrby SK 17 -21 15
Gimo IF 17 -23 13
Tierps IF 17 -27 5
Återstående matcher, lördag
16.00: Djursholm-Norrby SK.
16.00: Gimo-IFK Västerås




9 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

