Man brukar säga att för varje vinst man tar kommer man ett steg närmare en förlust.
Norrby SK:s första förlust i division 3 är ett faktum efter Scandinavian vänt 0-1 till seger 3-1.
Det spelade ingen roll att Lillit slog in sitt tolfte mål för säsongen och gav NSK ledningen. Hemmalaget kvitterade med den första halvlekens sista spark.
– Sedan i den andra skapar vi nästan ingenting. De tar ledningen och sen gör de 3-1 i sista minuten, säger Stefan Svensson.
Trots förlusten har NSK fortfarande ett järngrepp om seriesegern. Med sex omgångar kvar leder de serien med hela nio poäng, dock med en match mer spelad än tvåan Sköllersta IF.
Scandinavian ligger tio poäng bakom NSK men har tre matcher färre spelade och kan således lägga sig en poäng bakom NSK om de vinner samtliga tre hängmatcher.
För att komma ifatt i spelschemat spelar de tre matcher på en vecka.
– De hade en mittback idag som var helt outstanding. Sedan har de ett gäng till bra spelare. Vinner de alla tre matcherna kan det bli nerv.
Norrbys nästa match är kommande söndag då de möter serietvåan Sköllersta.
– Vi måste studsa tillbaka direkt nu, säger Stefan.
Linn Merelius
Emy Sillén
Lillit Ottosson




8 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

