Mittenmöte i division 5 västra stod på menyn under söndagseftermiddagen.
Och det blev en jämn match som slutade med en uddamålsförlust för NSK.
– Det är något som inte stämmer inledningsvis. Vi är med i matchen men ändå inte riktigt. Vi kommer lite långt ifrån i situationerna. Som vid deras 0-1-mål när vi låter deras spelare gå fram och smälla in den, säger Douglas Johansson.
NSK hade haft mycket boll innan Irons mål men det saknades alltså något i Norrbys spel. 0-2 kom också innan paus efter en straff.
– I halvtid bestämmer vi oss för att skärpa oss och göra det mer ordentligt.
Det får också effekt då Tess Törnblom slår in reduceringen när hon får in en hörna direkt i mål. Lite senare gör hon sitt andra när hon trycker in en frispark i krysset.
– Vi är det bättre laget i andra och hotar mer än i första. Vi ville gå för vinst men istället gör de 2-3 på ett missförstånd hos oss. Efter det orkar vi inte riktigt resa oss, säger Douglas och fortsätter:
– I det stora hela gör vi en hyfsat bra match och minst oavgjort tycker jag nog vi skulle haft. Men de sätter sina lägen.
Kommande helg är det ny hemmamatch på agendan. På söndagen besöks Norrbyliden av Storvreta IK.




7 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

