Äntligen fick han jubla för en serieseger.
När Sala-Heby Fotboll mötte Ferat Ucmaz efter segern i seriefinalen mot Barkarö SK (5-4) på Lärkans konstgräs för snart två veckor sa han:
– Jag har aldrig vunnit en serie och då har jag spelat i över 20 år!
Nu behöver inte 31-åringen tänka mer på det, på söndagseftermiddagen vann Grällsta IF division 8 och den spelande tränaren kunde sträcka händerna i luften.
Infann sig den där härliga känslan när det var klart?
– Jag kände mer en lättnad att vi inte slarvade bort seriesegern.
Utgångsläget var bra för Grällsta IF: Seger mot jumbon FC Sporting Västerås räckte för att vinna serien.
Det blev till slut 5-1 till GIF.
När kände du dig lugn?
– Efter tre minuter när Alexander Awet gör 1-0, berättar Ferat.
Var det några nerver inblandade?
– Ja, men lite i alla fall. Det var fortfarande en fotbollsmatch som ska spelas.
Grällsta IF vann serien en poäng före Barkarö SK och på de åtta matcherna blev det bara en enda förlust, 0-2 mot Åkra FC.
Är ni seriens bästa lag?
– Jag får väl låta statistiken tala för sig själv. Vi har släppt in minst mål i serien och vi har gjort näst mest mål. Vi är utan tvekan de bästa laget i serien.
Det här med att vinna en serie är speciellt och många fotbollsspelare får faktiskt inte vara med om det under sin karriär.
Grällsta IF är ett bra exempel på det. Redan på 30-talet startades ett herrlag, men det dröjde många år innan första seriesegern kom.
Säsongen 1993 vann klubben division 5 och 25 år senare kom serieseger nummer två – då i division 7.
I söndags kom trean.
Och för Ferat Ucmaz den allra första seriesegern.
Har du varit nära någon gång?
– Jag har varit nära ett par gånger med Sala FF, men det är svårt att vinna en serie.
Något firande blev det inte på söndagen, men fest blir det – längre fram i oktober.
Tar ni en paus nu?
– Vi diskuterar lite om vi ska spela futsal, men inget är ännu bestämt.
Mycket talar för att Ferat fortsätter i Grällsta IF.
– Ja, det tror jag. Jag har varken tid eller lust för något annat för tillfället.
Hur truppen ser ut nästa år är givetvis långt ifrån klart, men snart ska förstås förberedelserna i gång för spel i division 7.
Är det några spelare på ingång?
– Ingen vad jag vet. Jag skulle vara väldigt nöjd om vi lyckas behålla samtliga spelare tills nästa år.
Har det varit ett roligt år?
– Ja, det tycker jag. De har varit exakt det jag förväntade mig inför den här säsongen, säger Ferat.
Vem tycker du har varit bäst i laget?
– Det är många som har vart väldigt bra i år. Men om jag skulle behöva välja ett par så är det Alexander Awet och Oscar Andersson, säger Ferat.
Totalt använde sig Grällsta IF av 29 spelare under säsongen.
Och det var en rumphuggen serie där endast fem lag fullföljde.
I laget har även 36-årige Rigest Hysko ingått. Han har ett förflutet som både spelare och ledare i Sala FF och har även spelat division 1-fotboll med Syrianska Kerburan.
Hur har Rigest skött sig?
– Exakt det vi förväntade oss av honom. En klasspelare!
Till sist. Följer du den lokala fotbollen via Sala-Heby Fotboll?
– Ja, det gör jag. Jag hoppas verkligen alla som kan hjälper till så ni kan fortsätta nästa år också, säger Ferat Ucmaz.




4 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

