Det var en tung förlust för Grällsta IF i seriepremiären när de släppte in segermålet mot Västerås United i slutsekunderna.
På torsdagen var det dags för första hemmamatchen när Hallsta FK Ungdom kom på besök till Lindvallen i division 6 Västmanland.
Hur var planen?
– Den var godkänd men inte den bästa kanske. Den var tungsprungen för spelarna blev trötta, säger tränare Hewa Hajyousef i Grällsta IF.
I första halvleken är det Grällsta IF som styr spelet och har ett flertal fina tillfällen att ta ledningen men skärpan i avsluten fanns inte.
Men bara några minuter före pausvilan fick Grällsta IF en hörna. Ferat Ucmaz var högst på den bollen och nickade in 1-0.
GIF fortsätter det fina spelet i andra halvleken och missar tre givna målchanser. Bland annat ett par frilägen men lyckas inte att få in bollen.
Hallsta FK Ungdom går sedan för en kvittering när de lyfter upp mycket folk och pressar hårt. På en fast situation med tre minuter kvar på klockan så kommer kvitteringen till 1-1 på en nick.
– Vi gör en riktigt bra match och det var synd att vi gav bort segern, menar Hewa Hajyousef som vill ge hela laget beröm men med ett extra plus till Alex Kalungi.
Nästa match spelar Grällsta IF på bortaplan mot Romfartuna GIF den 6 maj.
Grällsta IF:s trupp.
1 Isac Holm Andersson
3 Blal Rhma
5 Oscar Andersson
6 Alex Kalungi
8 Jean Hussein
9 Yusuf Celik
10 Alexander Awet
11 Ziyad Rahmoun
12 Johan Lindström
14 Mohammad Ghadri
16 Hevend Hajyousef
17 Hossein Rezaei
23 Ferat Ucmaz




2 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 

