Sjua, sjua och tvåa.
Där har ni placeringarna för Östervåla IF de tre senaste åren i Upplandstrean.
Säsongerna 2013-15 spelade klubben i division 2.
Är det dags att åter spela på den nivån?
Chansen finns efter en stark vår med idel segrar förutom mot Håbo FF på bortaplan.
Men ÖIF är inte serieledare, det är Östhammar – som dock har en match mer spelad.
Hur viktigt är det att gå upp, finns det en risk att spelare lämnar ÖIF om det inte sker?
– Det finns alltid risk att spelare lämnar, men det är såklart lättare att få spelare att stanna om vi går upp. Dessutom kan det bli lättare att få fler utifrån att vilja spela i ÖIF om vi spelar i en högre division, säger tränare Fredrik Nilsson.
Är du nöjd med vårsäsongen?
– Mycket nöjd, finns inget att klaga på.
Vad är du mest nöjd med?
– Att vi har varit väldigt stabila bakåt och att vi skapar mycket framåt och gör många mål samt att vi spelar bra fotboll.
Vad är du missnöjd med?
– Jag är väl inte missnöjd med något men vi kan bli lite bättre på egna inkast på offensiva planhalvan.
Vilka spelare har varit bäst?
– Det är svårt att ta ut någon speciell eftersom hela laget har spelat bra. Alla som varit med har presterat bra och bidragit med det som vi sagt att vi ska göra.
Vilket lag är det bästa ni mött?
– Tierp och Månkarbo.
Några spelare på väg in eller ut?
– Milly Berggren hoppas vara tillbaka i höst efter knäproblem, Lovisa Larsson har haft problem med ryggen som nu är bra och Sara Edberg Hammenborg har problem med sina vader. Fanny Jonsson och Jennifer Lindström har knäskador och är borta resten av denna säsong. Johanna Hasbo är gravid och inget spel denna säsong.
Vad kommer ni att träna på under uppehållet?
– Spelarna har fått ett träningsprogram som de ska följa under uppehållet under eget ansvar.
Vad är målsättningen i höst?
– Att komma bättre än förra säsongen när serien är slut.
Spelar ni några träningsmatcher under uppehållet?
– Vi kommer att spela Sala-Heby Fotbolls Triangel, utöver det har vi inga träningsmatcher, säger Fredrik Nilsson.




7 år sedan
Gillade du det du läste?
Bli stödmedlem i Sala-Heby Fotboll. 
